Powered by Smartsupp

Jak správně ošetřovat obuv

Z čeho se skládá obuv.

Základní části obuvi jsou tři a to

Svršek  Podšívka  Podešev: na tyto části se při výrobě používají různé materiály.

Materiály svršku

Jeden z praktických materiálů, který se používá na výrobu svršku obuvi je syntetický materiál.

Mohou to být plasty, koženky a poromery. Jejich hlavní předností je snadná údržba, vzhled velmi podobný pravé kůži a hlavně nízká cena. Mínusem u těchto materiálů je menší prodyšnost, přizpůsobivost a absorbce.

Dalším oblíbeným materiálem, který se využívá při výrobě svršku je textil. Hojně se využívá na lehčí druhy obuvi hlavně letní a jarní boty. Vrcholovým materiálem může být streč materiál je na bázi textilu a poskytuje dostatečné pohodlí při nošení. Tento typ materiálu je prodyšný a snadno udržovatelný. Není však vhodný do vlhka a mokra. Bílé boty můžou časem změnit barvu, začínají žloutnout nebo šednout, tento jev je přirozený a není možné jej reklamovat. 

Pryž se hojně využívá při výrobě holínek, má skvělé vlastnosti a může se nosit i do mokrého počasí, jeho údržba je jednoduchá a nenáročná.

 

Materiály podšívky

U podšívky se používá pravá kůže neboli useň, která má skvělé absorbční vlastnosti a je prodyšná.

Dále je to syntetika, která se dobře udržuje, ale není již tolik prodyšná, dalším materiálem je textil, který je prodyšný, mívá i dobrou termoregulační schopnost.

 

Materiály podešve

Podešev se vyrábí také z více materiálů a to hlavně z usně, kdy je typickou vlastností změna barvy, tento typ podešve se hodí nejvíce na obuv taneční a manažerskou.

Dalším typem podešve je pryžová podešev, která vyniká svou pružností a snadnou údržbou tento typ podešve je vhodný i do vlhkého počasí.

Posledním typem materiálu využívaného na podešev je syntetika. Syntetická podešev je taktéž dostatečně pružná, snadno se udržuje, ale není vhodná na obtížnější terén, kde klouže.

 

Údržba obuvi

Před zakoupením jakékoliv obuvi si musíte zvážit k jakému účelu budete obuv využívat. Náš eshop se zaměřuje na módní obuv a její použití je na nošení v nenáročných podmínkách. Je to typ obuvi, která se zaměřuje vysokou měrou na design a módnost daného typu bot. Použití módní obuvi je hlavně na nenáročných místních komunikacích, v dopravních prostředcích a v místnostech. Je určena na krátkodobé nošení. Při promáčení obuvi boty vycpeme novinami a necháme volně v teplé místnosti vyschnout, noviny můžeme měnit pokud již natáhly vlhkost. Boty nikdy nedáváme ke zdroji tepla ani na něj. Používání nedostatečně vysušené obuvi způsobuje její nadměrné opotřebení (zvláště vnitřní části obuvi) při provlhnutí můžou vnitřní části zapouštět barvu. Boty nikdy nepereme v pračce ani nesušíme v sušičce na prádlo, takto poničenou obuv do reklamace nepřijímáme.

Módní obuv je vyrobena z materiálů, které mají dobrou životnost a snadno se udržují.

Syntetickou obuv očisťujeme vlhkým hadříkem, můžeme ji nakrémovat, nebo nastříkat sprejem, který je přímo určený na syntetický materiál, tím se zvýší její odolnost. Spreje na tento druh materiálu doporučujeme na běžné používání, protože se stará o materiál, aby nepraskal, nelámal se apod. Spreje nanášíme jemnou houbičkou nebo hadříkem. Negativní vliv má na vzhled obuvi působení posypových materiálů, kterými se v zimním období ošetřují komunikace. Agresivní chemické látky obsažené v posypech narušují strukturu materiálů, způsobují zbobtnání a výskyt charakteristických světlých skvrn. Snažte se omezit působení těchto látek na obuv. Obuv po použití otřete od zbytků sněhu či vlhkosti. Obuv pravidelně ošetřujte, správně ošetřená obuv lépe odolává těmto negativním vlivům.

Textilní obuv ošetřujeme vždy za sucha a to jemným kartáčkem, fleky a nečistoty čistíme pouze prostředky k tomu určenými. Taktéž i impregnaci používáme impregnačním prostředkem na textil.